PODPORA MôŽE bYŤ LIEČIVÁ

Rozhovor so sprievodkyňou zomierajúcich a pozostalých

S Katarínou Gerbranda Vydrovou sme sa rozprávali o tom, čo z jej skúsenosti pomáha rodičom po strate dieťatka a akými krokmi im dokáže byť nápomocná v ich procese trúchlenia.

foto: Gabriela Teplická

Sprevádzanie v smútení


Na vašej webovej stránke môžeme čítať, že sa venujete organizácii posledných rozlúčok a sprevádzaniu pozostalých. Majú možnosť využiť vaše služby aj rodičia, ktorí prišli o svoje dieťatko v tehotenstve či počas pôrodu?

Áno, môžu ma kontaktovať všetci rodičia, ktorí prišli o svoje dieťatko, či už v tehotenstve, pri pôrode alebo po narodení.

S čím konkrétne viete byť pre trúchliacich osirelých rodičov nápomocná?

Viem ich nasmerovať, na koho sa môžu v takejto situácii obrátiť alebo ich plne zastúpiť pri jednaní s pohrebnou službou a príslušnými úradmi. Viem im pomôcť usporiadať rozlúčku so svojim dieťatkom, prípadne tam len pre nich byť a sprevádzať ich v ich smútení.

Súcit a uznanie akýchkoľvek emócií


Z našich skúseností vyplýva, že v procese smútenia zohráva dôležitú úlohu komunikácia s pozostalými. Ako to vnímate vy? Sú nejaké zásady, ktorými sa v rámci komunikácie nechávate viesť?

Žiaľ, stretávam sa aj ja s tým, že okolie a zdravotnícky personál niekedy bagatelizujú zármutok, ktorým rodičia prechádzajú. Strata dieťaťa, či už narodeného alebo nenarodeného je mimoriadne bolestivá skúsenosť, zvlášť keď sa napríklad nejedná o prvú stratu. Preto ku každej takejto strate pristupujem so súcitom a uznaním akýchkoľvek emócií, ktoré takýto zážitok prináša.

foto: Gabriela Teplická

Prítomnosť blízkych môže pomôcť v smútení


Aké možnosti majú rodiny pri organizácii poslednej rozlúčky s nenarodeným dieťatkom? Sú nejaké alternatívy, z ktorých si môžu vybrať?

Veľmi záleží od toho, v ktorom týždni rodičia prišli o svoje dieťatko. Podľa toho sa môžu rozhodnúť dieťatko spopolniť alebo uložiť do zeme. Pri spopolnení sú možnosti poslednej rozlúčky v podstate neobmedzené, pri uložení do zeme je potrebné sa riadiť príslušnou legislatívou, ale aj v tomto prípade sa dá usporiadať osobná, intímna rozlúčka.

Pri prenatálnej a perinatálnej strate majú rodiny veľmi málo času na spoznanie svojho dieťatka a už sa s ním musia lúčiť. Majú osirelí rodičia nejaké možnosti, ako zachovať spomienky na svoje dieťatko? Sú nejaké kroky počas prípravy poslednej rozlúčky, ktoré im môžu pomôcť na ich ceste smútenia?

Jednou z možností je vytvoriť si spomienkový box pre dieťatko. Do takejto krabičky je možné vložiť napríklad snímok z ultrazvuku, dopis bábätku, fotky z obdobia tehotenstva, hračku, plienku, prípadne otlačok nôžky, ak to situácia umožňuje. Niektorí rodičia zvyknú tieto predmety vkladať aj do miesta uloženia ich bábätka. Je veľmi liečivé, ak sa do prípravy poslednej rozlúčky zapoja obaja rodičia, prípadne starí rodičia a najbližší priatelia, ktorí s rodičmi ich tehotenstvo a stratu prežívali. Podpora a prítomnosť týchto ľudí dokáže vytvoriť veľmi podporujúcu atmosféru, ktorá pomáha pri procese trúchlenia.

KATARÍNA GERBRANDA VYDROVÁ

Katarína Gerbranda Vydrová založila prvú pohrebnú agentúru na Slovensku s názvom bolo. Organizuje jedinečné, osobné rozlúčky na mieru, sprevádza zomierajúcich v posledných chvíľach života a poskytuje podporu pre pozostalých po strate blízkeho.