ZÁRMUTOK MÁ VeĽa ODTIeŇOV

Ďalší zo série rozhovorov na tému prenatálnej a perinatálnej straty - tentoraz s ekofunebráčkou

Z miništúdie, ktorú sme v o. z. Tanana realizovali (link) vyplýva, že 2 z 3 rodičov nepochovali svoje dieťatko, o ktoré prišli pred jeho narodením. Väčšina preto, že o tejto možnosti nevedeli. Andrea Uherková z organizácie ŽIVICA hovorí, že posledná rozlúčka môže osirelým rodičom pomôcť na ich ceste zármutkom. Spolu sme sa rozprávali o tom, akým spôsobom môžu rozlúčky prebiehať na prírodnom cintoríne.

foto: archív Záhrada spomienok, Deň nádeje 2019 - spomienková slávnosť za zosnulé deti

Úcta k prírode, úcta k ľuďom

Ste správkyňou Záhrady spomienok - prvého prírodného cintorína na Slovensku. Prírodné pohrebníctvo je na Slovensku relatívne novou formou pohrebníctva. Môžete nám viac priblížiť, čo tento pojem obnáša? Kto sú ľudia, ktorí majú záujem o využitie vašich služieb?

Prírodné pohrebníctvo vzniklo vo Veľkej Británii v 90. rokoch 20. storočia. Prináša alternatívu ku konvenčnému pohrebníctvu tým, že pristupuje s úctou nielen k prírode, ale aj k ľuďom. Vracia nás ku koreňom. Na prírodných cintorínoch, ktoré sú jeho nosnými prvkami, sa dbá nielen na ekológiu, ale aj na obrady, ktoré sú osobnejšie a vytvárané podľa posledných prianí zosnulých, rodiny a blízkych. Prvý prírodný cintorín na Slovensku sa volá Záhrada spomienok, nachádza sa vo Zvolene a otvorili sme ho s naším združením ŽIVICA v roku 2017. Popol ukladáme do kvetinových záhonov a okolo stromov a rozlúčky sa tu konajú na obradnom mieste v blízkom lesíku.

Vyhľadávajú nás najmä ľudia, ktorí majú blízko k prírode a hľadajú niečo iné, ako ťažké kamenné náhrobky, na ktoré sa nosia umelé vence a kahance. Tie na prírodných cintorínoch nemajú svoje miesto. Čoraz častejšie prichádzajú aj ľudia, pre ktorých je dôležitá aj obradná a osobná stránka pohrebu. U nás si môžu poslednú rozlúčku spraviť podľa svojich predstáv. Okrem väčších spomienkových slávností sa tu konajú aj tie menšie, často len v intímnom kruhu najbližších, ak si to tak rodina želá. Táto možnosť tiež často vyhovuje práve rodičom, ktorí sa lúčia so svojím dieťatkom.


Smrť je vždy náročná pre pozostalých. V prípade detí však určite viac šokujúca a paralyzujúca, keďže nezodpovedá klasickému kolobehu života, na aký sme zvyknutí. Môže to znamenať, že po strate dieťatka sú rodičia stále vo veľkom šoku a ťažko sa im rozhoduje o pohrebe vlastného dieťaťa. Ako k nim pristupujete v takejto náročnej situácii?

Ku všetkým pozostalým sa snažíme pristupovať maximálne otvorene, vnímavo a rešpektujúco. Je pravda, že straty detí bývajú obzvlášť citlivé a náročné, no aj tento zármutok má veľa odtieňov. Vždy sa snažíme vycítiť a naladiť sa na to, ako stratu dieťatka vnímajú samotní pozostalí, aké príbehy si o nej rodičia rozprávajú a čo od nás práve potrebujú. Podľa toho sa snažíme voliť aj tie správne slová a ponúkať možnosti našej pomoci a zapojenia.

foto: archív Záhrada spomienok

Aby sa rodičia mohli rozlúčiť tak, ako potrebujú

Aké možnosti poslednej rozlúčky majú rodiny, ktorým bábätko umrie počas tehotenstva, u vás?

Rozlúčka v Záhrade spomienok môže mať rôzne formy a podoby, vždy to závisí najmä od prianí pozostalých. Dokonca vieme rodine pomôcť s rozlúčkou aj na inom, im blízkom mieste mimo Záhrady spomienok, ak im to dáva väčší zmysel.

Rozlúčky môžu prebehnúť buď v úzkom rodinnom kruhu, bez prítomnosti nás alebo iného obradníka a sú celé v réžii pozostalých. My im prichystáme všetko potrebné a oni sa rozlúčia a uložia popol tak, ako to práve cítia a potrebujú. Pokiaľ chcú, môžem ich rozlúčením ja alebo moja kolegyňa obradne sprevádzať, pričom sa dohodneme na tom, v akej miere im je moje zapojenie príjemné a čo by malo byť jeho súčasťou. Okrem slov to môže byť aj písanie či kreslenie odkazov pre dieťatko, ktoré môžu následne vložiť do jamky spolu s popolom, živá hudba, čítanie básne, modlitby, alebo hocičo iné, čo dáva rodičom zmysel. Niektoré súčasti rozlúčky si dohodneme vopred, a niektoré môžu vzniknúť spontánne, priamo na mieste.

Okrem osobných posledných rozlúčok robíme každoročne v auguste u nás v Záhrade aj väčšiu spomienkovú slávnosť za zosnulé deti – Deň nádeje. Prichádzajú na ňu spoločne spomínať a tvoriť nielen rodičia, ktorí si prešli stratou dieťatka, ale aj iní ľudia, pre ktorých je téma z akýchkoľvek dôvodov dôležitá a blízka.

Rozlúčka v akejkoľvek podobe je dôležitá

Aké boli doteraz najčastejšie priania a predstavy rodičov v súvislosti s poslednou rozlúčkou s ich bábätkom? Boli v niečom odlišné napr. od pohrebov dospelých?

V Záhrade spomienok sme mali zatiaľ skúsenosť, že rodičia si priali byť pri ukladaní popola a rozlúčke najmä sami, v úzkom kruhu. Súčasťou tohto kruhu bývajú zväčša partneri, súrodenci dieťatka a niekedy aj starí rodičia. Od iných rozlúčok sa líšia najmä svojím intímnym charakterom. Je to pochopiteľné, nakoľko ide o rozlúčku s deťmi, ktoré opustili tento svet skôr, než sa stali súčasťou širších väzieb a príbehov iných ľudí. Myslím si však, že aj tu má posledná rozlúčka v akejkoľvek podobe svoje dôležité miesto a vie byť nápomocnou súčasťou cesty zármutkom.

ANDREA UHERKOVÁ

Andrea Uherková je absolventkou Fakulty ekológie a environmentalistiky vo Zvolene, propagátorkou záchrany starých ovocných odrôd, absolventkou Sokratovho inštitútu a ekofunebráčkou. Zakladala Záhradu spomienok, prvý prírodný cintorín, kde vytvára priestor pre osobné rozlúčky v súlade s princípmi prírodného pohrebníctva. Verí, že téma smrti nás môže inšpirovať k zmysluplnejšiemu životu.