POMÁHAME OSIRELÝM RODIČOM

Prečo vznikla Tanana?

Podľa vedeckých odhadov každé štvrté až piate tehotenstvo končí úmrtím plodu. Často sa to stáva v prvých týždňoch, ale nie zriedkavo i v neskorších fázach gravidity. Bez ohľadu na štádium tehotenstva, bolesť je pre rodičov obrovská, priam paralyzujúca.

Rodičia, ktorým sa na Slovensku takéto nešťastie prihodí, často nemajú potrebnú podporu. Lekári nemajú čas venovať sa im po psychickej stránke, a tak sa môže stať, že rodičia v najtemnejších momentoch ich života nedostanú všetky potrebné informácie na rozhodnutia, ktoré ich v týchto náročných chvíľach čakajú. V pôrodniciach málokedy existujú priestory, v ktorých by sa v súkromí a dôstojne mohli so svojim nežijúcim bábätkom spoznať a rozlúčiť. Pohrebníctva často nemajú skúsenosť s prípravou poslednej rozlúčky pre dieťatko, ktoré sa na svet nedostalo živé. A toto sa deje aj napriek tomu, že prvé momenty po tom, ako sa rodina dozvie o smrti bábätka, rovnako ako zážitky a rozhodnutia v nasledujúcich hodinách či dňoch majú vplyv na dlhodobé spracovanie tejto bolestivej skúsenosti pre rodiny.

Smútočná cesta rodičov však nekončí odchodom z pôrodnice s prázdnou náručou a prípadným pohrebom. Rodičia sa stretávajú s okolím, ktoré nie vždy vie, ako reagovať na ich stratu (pokiaľ sa s ním o ňu vôbec podelia). Na internete na nich vyskakujú reklamy s detskou výbavou, na ulici sa stretávajú s inými bábätkami. Hanbia sa za svoj príbeh, lebo o smrti sa u nás predsa nerozpráva. Smútia za svojím dieťatkom, ktorému nebol dopriaty život, a zároveň sa možno pokúšajú o ďalšie bábätko. Sú to situácie, ktoré niektorí vedia alebo chcú zvládnuť sami, iným to však môže spôsobiť krízu vo vzťahu, izoláciu od spoločnosti alebo ťažké fyzické alebo psychické problémy.

My, OZ Tanana, takýmto rodičom a rodinám chceme pomôcť. Naším cieľom je, aby sa v prvých momentoch, kedy sa dozvedia o úmrtí ich bábätka, mali potrebné informácie, dôstojné podmienky a aby vedeli, že nie sú sami. Na ich dlhodobej ceste smútenia ich chceme podporiť sprostredkovaním odborníkov špecializovaných na takéto situácie a poskytnúť im konzultácie. V našom záujme je i všeobecné zlepšenie materiálneho a personálneho vybavenia v pôrodniciach, vrátane psychologickej starostlivosti na Slovensku a detabuizácia témy prenatálnej straty dieťaťa.

Prečo názov Tanana?

Tanana je postava z detskej rozprávky Medvedie srdce. V tomto kreslenom filme stelesňuje múdru, skúsenú ženu, rešpektovanú šamanku a liečiteľku. Tanana verí v to, že nadpozemské sily fungujú podľa svojich vlastných pravidiel a v tomto duchu učí členov jej kmeňa akceptovať ich rozhodnutia. Tak ako Tanana sprevádza hlavnú postavu tejto rozprávky Kenaia na jeho komplikovanej, ale uzdravujúcej ceste k dospelosti, chceme aj my našim občianskym združením podporiť rodiny na ich smútočnej ceste po strate dieťatka - odborne, pokojne, s pochopením a s rešpektom.